اشتباهات رایج در مذاکره

مذاکره امری بسیار مهم است که باید طوری آن را انجام داد که مفید و موثر باشد و تاثیر مثبت داشته باشد، افراد برای رسیدن به هدف و یا یک پروژه خاص همیشه مذاکراتی خواهند داشت که مشخص می‌کند تا چه حد به هدف خود می‌رسند و یا به آن پروژه دسترسی پیدا می‌کنند. شما نزد تیم تان و یا رقبا و کاربرانتان مشکل ایجاد کند و موفقیت شما را به تاخیر بیاندازد. در این مقاله به چند اشتباه رایج در مذاکره اشاره کرده‌ایم.

 

عدم آمادگی

برای اینکه یک مذاکره را انجام دهید حتی اگر در مورد آن موضوع همه چیز برای شما شفاف و واضح بود باز هم خود را آماده کنید و از حرفها و خواسته‌هایی که قرار است در آن جلسه از مذاکره بگویید و یا پاسخ دهید فکر کنید و با خود مرور کنید، زمانیکه این کار را انجام می‌دهید با اعتماد به نفس بیشتری وارد مذاکره می‌شوید و شما را جدی‌تر می‌گیرند. حتی اگر با تیمتان قرار است که وارد مذاکره شوید حتما قبل از شروع مذاکره با آنها هماهنگ شوید و در مورد صحبت‌هایی که می‌خواهید بکنید به نتیجه برسید و مشخص کنید که هر کسی مسئولیت گفتگو در مورد چه موضوعی را دارد. اگر این کار را انجام دهید یا یک تیم قوی و یک هماهنگی دقیق وارد یک مذاکره می‌شوید که می‌تواند صد در صد موثرتر واقع شود.

گوش ندادن و واضح صحبت نکردن

 گوش دادن در مذاکره بسیار اهمیت دارد، زمانی که به درستی و کامل به صحبت‌های طرف مقابل گوش می کنید احتمال سوتفاهم بسیار کم می‌شود و سعی می‌کنید زمانیکه طرف مقابل شما در حال صحبت کردن است حرف اورا قطع نکنید و اجازه بدهید به طور کامل حرف‌هایش را ادامه دهد. اینجاست که با کمی تامل  می‌توانید به خوبی متوجه شوید که طرف مقابل شما  خواستار چه چیزی است و هدف‌های او تا چه اندازه با شما هماهنگ و در یک زمینه است. همچنین زمانی که صحبتی برای شما مبهم است می‌توانید از شخص مقابل بخواهید تا آن را واضح تر بیان کند و اجازه ندهید که سوتفاهمی پیش بیاید. همچنین می‌توانید خیلی شفاف در مورد ضرر و زیان‌هایی که در این مسیر متحمل شده‌اید و افراد و تیم‌هایی که با آنها مشارکت و یا کار کرده‌اید و یا اینکه تا این لحظه چه اقداماتی را برای کسب و کار خود کرده‌اید را بیان کنیدو در ادامه می‌توانید به نتایجی که رسیدید و موفقیت‌هایی که کسب کرده‌اید اشاره کنید و به عبارتی سابقه‌ی خود را برای شخص مقابل تا حدودی توضیح دهید.

تلاش برای برد

اگر شما تنها برای برد این مذاکره را شروع کرده باشد احتمال اینکه به مشکل بر بخورید و یا اینکه به آن چیزی که می‌خواهید دست پیدا نکنید زیاد است زیرا در مذاکره باید با صحبت کردن و مصالحه راه هدف خود را طی کنیم و از زورگویی و حریص‌بودن خودداری کنیم و دقیقا تشخیص بدهیم که چه زمانی این مذاکره را به پایان برسانیم، همچنین در انتهای مذاکره به گونه‌ای صحبت کنید که راهی برای ادامه‌ی بحث حتی در جلسات بعدی باقی بماند و تنها گاهی در مواردی که لازم است طرف مقابل را ترغیب کنید که یک تصمیم را بگیرد می‌توانید یک اولتیماتوم در حد کوتاه بدهید و زمان رسیدن به هدف را کم کنید و با هم به توافقی برسید ویک مدت زمان خاص را برای خود مشخص کنید.

اکتبر 4, 2020

0 پاسخ به "اشتباهات رایج در مذاکره"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی

آدرس: تهران، خیابان حضرت ولی عصر(عج)، بالاتر از پارک ساعی، کوچه ساعی دوم، ساختمان سیمای ساعی، طبقه چهارم، واحد ۱۴

در خبرنامه ما عضو شوید

logo-samandehi
تمامی حقوق این سایت محفوظ می‌باشد. طراحی سایت توسط نیاک وب

منوهای نصب در پنل مدیریت