در مصاحبه‌های استخدامی چگونه از زبان بدن استفاده کنیم؟

در مصاحبه های استخدامی چطور از زبان بدن استفاده کنیم؟

 یکی از نکاتی که در مصاحبه های استخدامی بسیار حائز اهمیت است و رعایت نکات آن می‌تواند قبولی شما را تضمین کند، زبان بدن است که تکنیک‌های زیادی را در بر می‌گیرد.کارشناسان زیادی در مورد زبان بدن مطالعه و تحقیق کرده‌اند و متوجه آن شده‌اند که این مقوله بسیار تاثیرگذار و کاربردی است. در این مقاله به چند نکته از مواردی که در مورد زبان بدن در مصاحبه‌های کاری باید به آنها توجه کنیم اشاره کرده‌ایم.

  • وارد شدن و معرفی کردن

در هنگام ورود سرتان را بالا گرفته و به سمت شخص مصاحبه‌کننده بروید و در حالتی که با او ارتباط چشمی برقرار کنید، سپس بر فرض اینکه رزومه شما توسط آن فرد مطالعه نشده است یک معرفی اجمالی از خود بگویید و اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و با او دست بدهید، دست دادن در ابتدا و انتهای مصاحبه طبیعی است و این دست دادن نباید خیلی محکم و یا خیلی بی‌حس و ضعیف باشد و باید تعادل را در هنگام دست دادن حفظ کنیم.

  • نحوه نشتن در مصاحبه

صاف و محکم نشستن بر روی صندلی یکی دیگر از نکات مهم زبان بدن است و در مصاحبه های استخدامی اعتماد به نفس شما را نشان می دهد. کمرتان را به پشتی تکیه دهید و قوز نکنید همچنین از لم دادن بر روی صندلی خودداری کنید زیرا این تصور پیش می‌آید که مصاحبه را جدی نگرفته‌اید و تمایلی به شنیدن صحبت‌های طرف مقابلتان ندارید، دست به سینه نشستن نیز شما را فردی گستاخ و محافظه‌کار نشان می‌دهد و باعث می‌شود که در ذهن طرف مقابلتان یک حرکت تدافعی از سوی شما تلقی شود.

لحن صدا و نحوه ی گفتار

باید لحنی را به کار ببرید که آرام و مودبانه باشد و نه آنقدر بلند و نه آنقدر آرام که طرف مقابل متوجه صحبت هایتان نشود، لازم است که گاهی تن صدایتان را تغییر بدهید و از ادمه‌ی صحبت با صدای یکنواخت بپرهیزید. با آرامش به صحبت‌های مصاحبه‌کننده گوش کنید و سعی کنید که علاقه‌مندی خود را ابراز کنید و واکنش‌های مثبت از خود نشان دهید و گاهی در مواردی که نیاز است سرخود را به نشانه‌ی موافقت تکان دهید وحرف‌های شخص مقابل را تایید کنید.

  • حالت دست و پاها در مصاحبه

هنگام صحبت کردن از دست‌هایتان استفاده کنید و نشان دادن کف دست‌ها نشانه‌ی تعهد و صادق بودن شما می‌باشد و هم اینکه  حرکت دست‌ها در هنگام صحب کردن، شما را بسیار پرانرژی نشان می‌دهد. از تکان دادن زیاد دست‌های خود  و ضربه‌زدن بر روی میز و یا بازی‌کردن با اشیا خودداری کنید زیرا این حرکات نشانگر این است که شما علاقه‌ای به ادامه مصاحبه ندارید. در مورد پاها به این نکته توجه کنید که همیشه کف  پاهای خودتان را بر روی زمین به صورت مستقیم قرار دهید و سعی کنید که آنها را روی هم نیندازید.

 پایان مصاحبه

در پایان مصاحبه با آرامش و لبخند لوازم خود را جمع کنید و بایستید و سعی کنید که در دست‌دادن پیش قدم نشوید و هیچ‌وقت از پشت میز دست ندهید. همچنین عجولانه و شتاب‌زده خارج نشوید و از مصاحبه‌کننده برای وقتی که برای شما گذاشته تشکر کنید و با یک خداحافظی مودبانه و شیک محل را ترک کنید.

در مصاحبه‌های کاری از زمان ورود شما تا زمانیکه از آن محیط خارج می‌شوید، تمامی حرکات و ارتباطات غیرکلامی  شما اهمیت زیادی دارند و بیشتر از کلمات و حرف‌های شما تاثیرگذار هستند.

سپتامبر 28, 2020

0 پاسخ به "در مصاحبه‌های استخدامی چگونه از زبان بدن استفاده کنیم؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی

آدرس: تهران، خیابان حضرت ولی عصر(عج)، بالاتر از پارک ساعی، کوچه ساعی دوم، ساختمان سیمای ساعی، طبقه چهارم، واحد ۱۴

در خبرنامه ما عضو شوید

logo-samandehi
تمامی حقوق این سایت محفوظ می‌باشد. طراحی سایت توسط نیاک وب

منوهای نصب در پنل مدیریت