نکات مهم برای سخنرانی موفق و جذاب

نکات مهم برای سخنرانی موفق و جذاب کدامند؟در جلسات و سخنرانی‌ها، اینکه بتوانیم توجه دیگران را جلب کنیم منافع زیادی را همراه دارد و باعث می‌شود که بتوانیم ارتباط موثرتری را برقرار کنیم.

توانایی اینکه بتوانید جذاب صحبت کنید، اعتبارتان را بالا می‌بردو باعث می‌شود که درهای شغلی و پیشرفت کاریتان به رویتان باز شود. تکنیک‌های زیادی وجود دارد که می‌توانیم با استفاده از آنها سخنرانی موفق و جذابی را داشته باشیم.

1 – شور و شوق داشته باشید

سعی کنید سخنرانیتان را با شور و شوق و هیجان شروع کنید، در هنگام سخنرانی با اعتمادبه نفس بالا صحبت کنید، حتی اگر اینگونه نیست. فرض کنید که با مخاطبانتان در یک دورهمی در خانه‌ی خودتان مشغول گپ زدن هستید. بهترین سخنرانان، قدرت‌شان را از راه همین توانایی ایجاد یک رابطه صمیمی با افرادی که می‌خواهند برایشان سخنرانی کنند به دست آورده‌اند. اگر بتوانید عادی برخورد کنید و به خودتان سخت نگیرید، اضطراب و استرستان پایین می‌آید و می‌توانید اعتماد به نفستان را بالا ببرید.

2 –  از زبان بدن استفاده کنید

نکات مهم برای سخنرانی موفق و جذاب این است که زبان بدن حتی بیشتر از سخنان شما بر روی مخاطب تاثیر می‌گذارد و این حرکات و زبان بدن شماست که مخاطب را جذب می‌کند، در صورتی‌که شما خیلی سرد و بدون انرژی و یا بدون هیچ حرکت خاصی بخواهید فقط کلمات را به زبان بیاورید و به حرف زدنتان ادامه دهید، هر چقدر هم که صحبت‌هایتان جذاب باشد مخاطب را جذب نمی‌کند و تمایلی به شنیدن صحبت‌های شما ندارد زیرا فکر نمی‌کند که شما مطالب مهمی را بیان کنید. به همین دلیل است که باید علاقه‌مند بودن و مشتاق بودن در گفتگو اهمیت دارد. تمامی ژست‌ها و تن‌صدا و حتی حالت‌های چهره شما و حرکات اعضای بدنتان بر روی مخاطب تاثیرگذار است. ارتباط چشمی، لبخند‌زدن و حرکات دست به طور هدفمند و به‌جا باید مورد استفاده قرار بگیرد.

3 – داستان گویی را فراموش نکنید

یکی از مهارت‌هایی که سخنرانان باید به آن بسیار توجه کنند استفاده از داستان و قصه در سخنرانی‌هایشان است. بر اساس تحقیقات و آمارهای گرفته شده، مشخص شده که مطالبی که در ذهن مخاطبان باقی مانده است بیشتر موضوعاتی بوده است که با داستان بیان شده است و باقی صحبت‌ها کمتر در ذهن مخاطب باقی می‌ماند. بر این اساس در بیشتر کارگاه‌ها و دوره‌هایی که برای مهارت‌های سخنرانی برگزار می‌شود بر روی اصول و تکنیک داستان‌گویی بسیار تاکید می‌شود. بنابراین شما می‌توانید قبل از سخنرانی داستان‌هایی مرتبط با موضوع خود را انتخاب کنید و با تمرین بر روی آنها تسلط پیدا کنید تا بتوانید قسمت‌های مهم داستان را با دقت بیشتری بیان کنید، گفتن داستان در بین سخنرانی باعث می‌شود که صحبت‌هایتان از یکنواختی خارج شود و اثرپذیری و ماندگاری بیشتری پیدا کند.

4 – تمرین کنید

هر چه بهتر صحبت‌هایتان را آماده کرده باشید، ارائه شما نیز به همان نسبت بهتر خواهد شد. پس باید قبل از سخنرانی، تمرین کنید و آماده باشید که تمام نکات مهم صحبتتان را به سرعت بیان کنید. می‌توانید ب سخنرانی در جمع دوستان خود تمرین کنید و بر استرس و اضطرابتان که ممکن است در حین سخنرانی برایتان پیش بیاید غلبه کنید. می‌توانید نکات کلیدی موردنظرتان که می‌خواهید در سخنرانی از آنها استفاده کنید را روی کارت‌های کوچکی بنویسید و همراه خود ببرید و یا برای اینکه متن و مطالبی که می‌خواهید در مورد آنها سخنرانی کنید را فراموش نکنید، آنها را با نمادهایی در ذهن خود تجسم کنید و به حافظه‌ی خود بسپارید.  

5 – پایان خوبی داشته باشید

شروع و پایان سخنرانی از نکاتی است که باید بسیار به آن اهمیت داد. سعی کنید سخنرانی خود را قدرتمند تمام کنید و باعث شوید که مخاطبتان هم فعالیت کنند و آنها را به گونه‌ای وادار کنید تا از خود واکنش نشان دهند. همچنین باید تلاش کنید که یک پایان خاص و فراموش‌نشدنی برای سخنرانیتان در نظر بگیرید. سخنرانان حرفه‌ای درست زمانی  مخاطب خود را هیجان زده و متعجب می‌کنند که مخاطب اصلا انتظارش را ندارد و برایش جالب و خوب به نظر می‌آید.  

دسامبر 21, 2020

0 پاسخ به "نکات مهم برای سخنرانی موفق و جذاب"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی

آدرس: تهران، خیابان حضرت ولی عصر(عج)، بالاتر از پارک ساعی، کوچه ساعی دوم، ساختمان سیمای ساعی، طبقه چهارم، واحد ۱۴

در خبرنامه ما عضو شوید

logo-samandehi
تمامی حقوق این سایت محفوظ می‌باشد. طراحی سایت توسط نیاک وب

منوهای نصب در پنل مدیریت