هدف گفتگو

در این مقاله می‌خواهیم درباره هدف گفتگو صحبت کنیم.

گفت‌وگو یکی از مهم‌ترین عامل‌های ذات انسان است. انسان موجودی اجتماعی است. گفت‌وگو در نگاه اول امری بدیهی به نظر می‌رسد که همیشه در زندگی اجتماعی خود از آن بهره برده‌ایم. برای مثال گفت‌وگو مانند نفس کشیدن است که از مهم ترین لوازم حیات و زندگی بشر است. درگفت‌وگو تنها اطلاعات رد و بدل نمی‌شود بلکه با گفت‌وگو اتفاقی پیش می‌آید که انسان‌ها با اندیشه و ذهن یک‌دیگر را می‌شناسد و آشناییت پیدا می‌کند.

از این رهگذر شعور یا خرد جمعی شکل می‌گیرد. گفت‎‌وگو دوجنبه بیرونی و درونی دارد و راه دسترسی به درون و گفت‌وگوی واقعی با خود از رهگذر گفت‌وگوی بیرونی میسر می‌شود. درکنجی نشستن و با خود حرف زدن و در صدد فهم درون برآمدن راه جایی نمی‌برد. پس مهارت‌های گفت‌وگو در ارتباط با دیگران، خود، طبیعت و حتی خداوند به‌دست می‌آید و از اهمیت و ارزش والایی برخوردار است. و اکنون که تفاهم بین انسان‌ها رنگ باخته، تجدید حیات گفت‌وگو و باز آفرینی مهارت‌های آن نیاز اساسی به شمار می‌رود.

 

انواع گفت‌وگو

گفت‌وگو تصادفی

گفت‌وگوی برنامه ریزی شده

گفت‌وگو بالنده

گفت‌وگو هدف‌دار

 

هدف گفتگو

 

گفت‌وگو نوعی برهم‌کنش بین دو یا چند نفر و ارتباطی بداهه بین دو یا چند نفر از مردم در راستای رسوم موجود می‌باشد. تحلیل گفت‌و‌گو شاخه‌ای از جامعه‌شناسی است که به مطالعه بافت و ساختار رفتارهای انسانی با نگاهی عمیق‌تر به رفتارهای گفتگو می‌پردازد یکی از اولین متفکرانی که بر گفتگو برای یافتن حقیقت تأکید می‌کرد، سقراط بود. او معتقد بود آفرینش معنا در پرتو گفت‌گو حاصل می‌شود. بدون مکالمه نمی‌توان انتظار شنیدن و هم‌رأیی داشت. هیچ‌یک از مکالمات سقراطی برای قانع ساختن یا مخالفت ورزیدن نبود. او شالوده این مکالمات را فهم و تفهم می‌دانست. اساساً گفت‌و‌گو راهی برای فهمیدن است، راهی که خود نیز بخشی از این دانایی را شکل داده و تنها ابزار دست یافتن به فهم صحیح نیست.

نتایج مثبت گفتگو

از آن جا که مشخص بودن هدف گفتگو، جریان آن را منظم و آگاهانه می‌کند و موجب ثمر بخشی بیشتر گفت‌وگو می‌گردد. لذا شایسته است پیش از آغاز گفت‌وگو نسبت به تعیین اهداف و دستاوردهای آن اقدام لازم به عمل آید.


بیشتر بخوانید:

روش‌های کارگشا برای بهبود قدرت بیان


نتیجه گیری

با توجه به مناقشات منطقه‌ای و درگیری هایی که بین مسلمانان شکل گرفته است گفتگو در استراتژی تقریب مذاهب اسلامی دارای جایگاهی قابل توجه و تأثیرگذار است به گونه‌ای که اهتمام به ابعاد این فرآیند شامل شناخت اهمیت، لزوم، فواید، لوازم، آداب، شرایط، اهداف، نتایج، دستاوردها و راهکارهای اشاعه فرهنگ گفتگو می‌تواند موجبات غنای بیشتر فکری و نظری مسلمانان را در عرصه تقریب مذاهب به وجود آورد.

در فرآیند گفتگوی بین مسلمانان شایسته است ضمن درک اهمیت گفت و گو و تعامل بر محور فطرت گرایی، یکتاپرستی، عاقبت جویی فرجام خواهی و آخرت گرایی پیشرفت و توسعه، معنویت رضایت، حق طلبی، هدایت عمومی، برادری و برابری، عدالت اجتماعی، صلح و امنیت، آزادی‌های معقول و احترام به مرزهای فکری و فرهنگ قومی و اجتماعی یکدیگر مورد اهتمام قرار گیرد.

در واقع امروزه باید از گفتگو به عنوان ابزاری نرم افزاری و مسالمت آمیز برای انتقال اندیشه‌ها، نظریه‌ها و نوشته‌های دینی و تقویت دین پژوهی استفاده شود و به منظور نهادینه سازی گفتگو به تقویت و تحکیم تبادل نظر و گفتگو بین محققان حوزه دانشگاه در کشورهای مختلف اسلامی، ارتباط علمی پژوهشگران و نخبگان فکری و علمی و فرهنگی مسلمان، ارتباطات پویای علمی با ارتقای همکاری‌های بین دانشگاهی از طریق تبادل استاد و دانشجو، تعامل و تبادل آراء بین محافل علمی جهان اسلام، تقویت روش‌های جدید تحقیق و پژوهش تطبیقی و بین رشته ای، توزیع سامان مند دانش از طریق اهتمام به فناوری شبکه ای، افزایش ارتباطات و توسعه همکاری‌های علمی کشورهای اسلامی با یکدیگر همت گماشت. تا از سوء استفاده دشمنان اسلام در ایجاد تنش و درگیری‌های خونین بین مسلمانان جلوگیری کرد.

نظرات خود را با ما در میان بکذارید.

امیدواریم از خواندن مقاله هدف گفتگو لذت برده باشید.

آوریل 19, 2021

0 پاسخ به "هدف گفتگو"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی

آدرس: تهران، خیابان حضرت ولی عصر(عج)، بالاتر از پارک ساعی، کوچه ساعی دوم، ساختمان سیمای ساعی، طبقه چهارم، واحد ۱۴

در خبرنامه ما عضو شوید

logo-samandehi
تمامی حقوق این سایت محفوظ می‌باشد. طراحی سایت توسط نیاک وب

منوهای نصب در پنل مدیریت