ویژگی های سخنرانان بزرگ چیست ؟

ویژگی های سخنرانان بزرگ چیست؟ سخنرانی‌کردن برای یک جمع شاید برای اکثر افراد کار خیلی سختی باشد. اینکه در مقابل جمع بایستید و در مورد عقاید و نظرات به صورت مشخص و صریح صحبت کنید و توجه آن‌ها را به خود جلب کنید. یک سخنران موفق و حرفه‌ای ابتدا باید مهارت‌های کلامی را کامل آموخته باشد و از فن بیان قوی نیز برخوردار باشد. ولی تنها داشتن این مهارت برای سخنرانی موثر پاسخگو نیست و نیاز دارد که علاوه بر آن یک سخنران موفق و حرفه ای باید ویژگی‌های دیگری نیز داشته باشد و حتی به نحوه ایستادن در جلسه، موضوع و ارائه مطالب خود آشنایی کامل داشته باشد و همچنین نسبت به مکان سخنرانی و مخاطبانی که قرار است برای آن‌ها سخنرانی کند شناخت داشته باشد.

 

اعتماد به نفس

یکی از نکات مهمی که می‌تواند سخنرانی ما را با موفقیت روبرو کند اعتماد به نفس است، اینکه سخنرانی خود را با اعتماد به نفس برگزار کنید برای مخاطب جذاب‌تر و شایسته‌تر دیده می‌شوید و البته اضطراب و استرس در سخنرانی طبیعی است ولی اینکه این اضطراب را بتوانبم کنترل کنیم و از بین ببریم اهمیت دارد. زمانی که شما می‌دانید در مورد چه موضوعی قرار است سخنرانی کنید و مطالب مربوط به آن را آماده کرده باشید باعث می‌شود که اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و همچنین با تکرار و تمرین مداوم می‌توانیم تسلط خود را بیشتر کرده و با اعتماد به نفس بیشتری سخنرانی کنیم.

 

انرژی مثبت

با استفاده از جملات مثبت به خود تلقین کنید که می‌توانید سخنرانی خود را با موفقیت انجام دهید و این حس مثبت باعث می‌شود که شما به یک سخنران موفق تبدیل بشوید و انرژی خود را به دیگران انتقال دهید و با مخاطبان خود با نشاط و مشتاقانه برخورد کنید و خوشحالی خود را ابراز کنید. همچنین می‌توانید با یک شروع جذاب و پرانرژی، توجه مخاطبانتان را بیشتر به خود جلب کنید، زیرا مخاطبان در همان لحظات ابتدایی سخنرانی شما تصمیم می‌گیرند که به ادامه‌ی صحبت‌های شما گوش بدهند یا خیر، پس سعی کنید که شروع و پایانی خلاقانه و هیجان انگیز مانند اشاره به سخنی از بزرگان و جملات کلیدی و تکنیک‌های دیگر مخاطبان را با خود همراه کنید.

 

نقش بازی نکنید

یکی دیگر از ویژگی‌ های سخنرانان بزرگ این است که  در هنگامی که قرار است سخنرانی کنید، خودتان باشید و از شخصیت واقعی خودتان فاصله نگیرید زیرا مخاطب متوجه آن می‌شود و هر چقدر هم که روی موضوع مسلط باشید باز هم مخاطب آن‌ها را قبول نمی‌کند و فکر می‌کند که اغراق می‌کنید. صداقت در سخنرانی را فراموش نکنید، سیاست‌های شما باید صادقانه باشد و بتوانید اعتماد مخاطبان خود را جلب کنید و همچنین صدای خود را تغییر ندهید و سعی کنید راحت و طبیعی و با صدای خودتان صحبت کنید و به لحن صدای خود اهمیت دهید زیرا لحن و تن صدای شما بر روی جذب مخاطبان تاثیر زیادی دارد و اگر طبیعی و عادی انجام ندهید ممکن است باعث دل زدگی مخاطبانتان بشود.

 

برقراری ارتباط خوب

یکی از ویژگی های سخنرانان بزرگ این است که بدانید مخاطبان شما هر کدام نظرات و عقاید متفاوتی دارند و قرار است که شما  برای آن‌ها سخنرانی کنید پس باید این توانایی را داشته باشید که بتوانید پیام خود را به خوبی به آنها انتقال دهید و این شما هستید که باید با کارها و رفتارهای خود و زبان بدن، مخاطب را جذب حرف‌های خود کنید، همچنین می‌توانید در سخنرانی‌هایتان از داستان‌گویی استفاده کنید و وقتی که حرف‌ها را به صورت داستانی بیان کنید، مخاطب بهتر حرف‌های شما را متوجه می‌شود و کمتر احساس خستگی می‌کند، داستان‌گویی یکی از ویژگی های سخنرانان بزرگ و حرفه ای می‌باشد، نکات اصلی در سخنرانی را چندین بار تکرار کنید و از تکرار و بازگوکردن آن غافل نمانید زیرا باعث می‌شود که مخاطب حرف شما را بپذیرد و پیام‌های شما را بهتر متوجه شود.

ویژگی های سخنرانان بزرگ
دسامبر 23, 2020

0 پاسخ به "ویژگی های سخنرانان بزرگ چیست ؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی

آدرس: تهران، خیابان حضرت ولی عصر(عج)، بالاتر از پارک ساعی، کوچه ساعی دوم، ساختمان سیمای ساعی، طبقه چهارم، واحد ۱۴

در خبرنامه ما عضو شوید

logo-samandehi
تمامی حقوق این سایت محفوظ می‌باشد. طراحی سایت توسط نیاک وب

منوهای نصب در پنل مدیریت