چطور استرس شغلی را ببلعیم؟

استرس شغلی چیست؟ عواملی مانند ناامنی شغلی و بی‌عدالتی و همچنین خستگی زیاد و عوامل دیگری که ممکن است در روابط‌کاری و مسائلی که با محیط‌کار در ارتباط هستند باعث ایجاد تنش و فشارروحی در فرد شود که به آن استرس شغلی می‌گوییم. این استرس را می‌توان با استفاده از تکنیک‌های رفتار درمانی و همچنین صحبت‌کردن با یک مشاوره از بین ببریم، در این مقاله  چند روش برای اینکه بتوانید استرس شغلی خود را کاهش و مدیریت کنید بیان کرده‌ایم که می‌توانید به راحتی از آن‌ها استفاده کنید.

شناسایی عوامل استرس

می‌توانید به سادگی در زمانی مناسب، فهرستی از عواملی که باعث می‌شوند شما در محل کارتان دچار استرس شوید را بنویسید و سعی کنید که آنها را به صورت واضح و شفاف مشخص کنید. بعد از این کار حالا از لیست خود یک مورد را انتخاب کرده و برروی آن کار کنید، به مرور زمان و با غلبه‌کردن بر روی هر مورد از فهرست خود، می‌توانید استرس خود را کنترل و در نهایت آن را از بین ببرید.

غذای خوب و خواب کافی

زمانیکه شما به‌خوبی استراحت نکرده و خواب کافی نداشته باشید مسلما نمی‌توانید در محل کارتان سرحال باشید، پس باید شرایط را طوری فراهم کنید که بتوانید یک مدت زمان کافی بخوابید. همچنین استفاده از رژیم‌های غذایی نامناسب و سخت که باعث می‌شوند شما بی‌حوصله و بی‌انرژی باشید بپرهیزید، زیرا رژیم‌های غذایی نامناسب،  موجب می‌شود که سیستم بدن شما دچار استرس شود و همین برنامه غذایی نامناسب یکی از عواملی است که اجازه نمی‌دهد شما به درستی بخوابید و آرام شوید، با ثابت نگاه داشتن قندخون ، انرژی و تمرکزتان را حفظ کنید. اگر هم می‌توانید حتما زمانی را برای ورزش‌کردن اختصاص بدهید زیرا یک تسکین‌دهنده‌ی قوی استرس است و باعث آرامش بدن و ذهن شما می‌شود.

برنامه ریزی

کارهایتان را اولویت‌بندی کنید و برنامه‌ای برای خود درست کنید و بر اساس آن پیش بروید و برای هر کدام از کارها زمان مورد نیاز را اختصاص دهید و آن را با آر امش و تمرکز بیشتری می‌توانید انجام دهید. همچنین کارکردن بیش از حد و نداشتن تفریح در میان آن، باعث خستگی و لبریزشدن صبر شما می‌شود و در خلق و خوی شما تاثیر منفی می‌گذارد، مسئولیت‌ها و وظایف خود را بررسی کنید و سعی کنید که بین کار و زندگی و تفریح خود تعادل برقرار کنید.

نفس عمیق

یکی از کارهایی که باعث می‌شود که بتوانید استرس خود را کاهش دهید نفس عمیق است، این کار برای چند دقیقه کمک زیادی به شما می کند. می‌توانید در مواقعی که استرس دارید به یک فضای باز و یا حتی کنار یک پنجره بروید و با نفس عمیق، ذهن خود را از فشارهای عصبی خالی کنید. این کار باعث می‌شود که استرس و ناراحتی شما کمتر بشود و بهتر به کار خود بپردازید.

افزایش مهارت

وجود داشتن رقبا در هر شغلی، باعث استرس می‌شود و هر چقدر آن‌ها قدرتمندتر باشند، استرس شما هم به همان میزان بالاتر می‌رود. ولی راهکار بهتر این است که به جای استرس و وقت تلف‌کردن، مهارت‌های خود را بیشتر کنید و توان‌کاری خود را بالا ببرید، زمانیکه تصمیم به شروع افزایش مهارت می‌کنید دیگر کسی نمی‌تواند با شما رقابت کند و به سادگی می‌توانید تغییرات مثبت و درستی را در کسب و کار خودتان بوجود بیاورید.

مدیریت زمان

برای اینکه استرس خود را کاهش بدهید، زمان خود را مدیریت کنید و سعی کنید که برای هرکاری مدت زمان خاصی را در نظر بگیرید و برای تمام وقت‌های خود برنامه داشته باشید، با این کار دیگر فرصتی برای فکرکردن به رویدادهای منفی که باعث استرس می‌شوند ندارید و سعی کنید برای کارهایی که مسئولیت انجام‌دادن آن‌ها را ندارید وقت نگذارید و از انجام کارهای اضافه که باعث خستگیتان می‌شود بپرهیزید. رک‌گو باشید و قدرت نه گفتن خود را تقویت کنیدو همچنین ظرفیت نه شنیدن خود را هم به همان میزان افزایش دهیدو مسئولیت انجام کارهای دیگران را بر عهده نگیرید.

هوش هیجانی

برای کنترل استرس از هوش هیجانی استفاده کنید یعنی احساسات خود را به شیوه‌های مثبت و سازنده به کار ببرید. هوش هیجانی ارتباط موثر با دیگران است. استفاده از شوخی در محیط‌کاری هم می‌تواند باعث مستحکم‌تر شدن روابط شود و هم اینکه استرس را کاهش می‌دهد. البته این را هم باید در نظر بگیرید که شوخی‌هایتان در حد محیط‌کاریتان باشد و متوجه فرد خاصی نباشد. سعی نکنید بر روی چیزهایی که نمی‌توانید آنها را کنترل کنید تمرکز کنید بلکه به جای آن بر روی خودتان و مدیریت کارهایتان تمرکز کنید تا بتوانید به راحتی کارهایتان را انجام دهید.

دسامبر 16, 2020

0 پاسخ به "چطور استرس شغلی را ببلعیم؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی

آدرس: تهران، خیابان حضرت ولی عصر(عج)، بالاتر از پارک ساعی، کوچه ساعی دوم، ساختمان سیمای ساعی، طبقه چهارم، واحد ۱۴

در خبرنامه ما عضو شوید

logo-samandehi
تمامی حقوق این سایت محفوظ می‌باشد. طراحی سایت توسط نیاک وب

منوهای نصب در پنل مدیریت