چگونه روان صحبت کنیم؟

 

روان صحبت کردن یکی از مهارت‌های فن‌بیان است که با آن می‌توانید یک بیان قدرتمند داشته باشید. در سخنرانی‌ها، یکی از مهمترین چیزهایی که باید به آن اهمیت بدهیم روان صحبت کردن است. صحبت کردن باید یک سرعت  متعادلی داشته باشد یعنی نه آنقدر کند و نه آنقدر تند باشد که روان صحبت کردن و شیوایی سخن شما را از بین ببرد.

اگر تمرین کنید که حروف و کلمات را با تلفظی دقیق و درست بیان کنید، سرعت متعادل و مشخص آن را هم کسب کرده اید و با تلفظ صحیح کلمات، شمرده حرف می‌زنید و با دیگران می‌توانید به صورت سلیس  و روان صحبت کنید.

آرامش خود را حفظ کنید، به آرامی گفتگوی خود را شروع کنید و کم کم که اعتماد به نفس شما بالا رفت می‌توانید سرعت صحبت‌کردنتان را افزایش دهید و از عجله‌کردن و شتابزدگی در صحبت‌کردن اجتناب کنید و سعی کنید که کیفیت و آهنگ صدایتان را بهبود ببخشید.

از واژگان ساده و مختصر استفاده کنیم، واژگانی که کاملا با آنها آشنایی داریم را به کار ببریم و از کلمات دشوار و سنگینی که بخواهیم به طرف مقابل نشان دهیم که آدم باسوادی هستیم دوری کنیم و با توضیحات قابل فهم و ساده، صحبت‌های خود را ادامه بدهیم.

مطالعه کردن یکی از راه‌هایی است که باعث می‌شود ما با کلمات و واژگان جدیدی آشنا شویم و دایره لغات ما گسترش پیدا کند و همچنین باعث می‌شود که ما اطلاعات زیادی را کسب کنیم و حرف‌های بیشتری برای گفتن داشته باشیم.

صحبت‌های خود را مطابق با اسناد و آمار معتبر بیان کنید و اعتبار گفته‌هایتان را بالا ببرید. از سخنان افراد مشهور استفاده کنید و از منابع مهم استفاده کنید تا جای هیچ ایرادی را از سمت دیگران برای خود باز نگذارید.

 از گزافه‌گویی و حرف‌های بیهوده بپرهیزید و از کلماتی که بیشتر از آن‌ها استفاده می‌کنید و یا در حین صحبت‌کردن تپق می‌زنید را بررسی کنید و اصلاح کنید، زیرا اگر شما سکوت کنید و یا اینکه مکثی داشته باشید خیلی بهتر از این است که چیزهای بیخود و اضافه را در حرف‌هایتان بیاورید.

برای اینکه روان صحبت کنید بهتر است که از قبل در مورد چیزی که می‌خواهیم صحبت کنیم تمرین کنیم و جملاتی را که می‌خواهیم به کار ببریم را از قبل آماده کنیم، البته نه اینکه گفته‌هایمان را حفظ کنیم و به صورت ماشینی و مصنوعی فقط آنها را به زبان بیاوریم بلکه آنها را مرور کنید.

بر اضطراب و استرس خود در زمان صحبت‌کردن در جمع غلبه کنید و از اینکه صدایتان بلرزد پیشگیری کنید و برای این کار می‌توانید از آینه استفاده کنید و در آینه تمرین کنید و متوجه نقاط ضعف و قوت خود بشوید و آنها را اصلاح کنید.

در بحث‌ها مشارکت کنید و مهارت صحبت‌کردن را در خود تقویت کنید. البته این به این معنی نیست که در مورد هر موضوعی می‌توانید اظهار نظر کنید بلکه منظور این است که در مورد چیزهایی که اطلاعاتی هر چند اندک دارید صحبت کنید و این کار باعث می‌شود که اگر اشتباهی در صحبت‌های شما است توسط دیگران برطرف شود و حس اضطراب و خجالت نیز در وجود شما از بین برود و راحت‌تر بتوانید در جمع صحبت کنید.

 

 

اکتبر 5, 2020

0 پاسخ به "چگونه روان صحبت کنیم؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی

آدرس: تهران، خیابان حضرت ولی عصر(عج)، بالاتر از پارک ساعی، کوچه ساعی دوم، ساختمان سیمای ساعی، طبقه چهارم، واحد ۱۴

در خبرنامه ما عضو شوید

logo-samandehi
تمامی حقوق این سایت محفوظ می‌باشد. طراحی سایت توسط نیاک وب

منوهای نصب در پنل مدیریت