معرفی دوره آموزشی خبرنگاری

دوره آموزشی خبرنگاری یکی از دوره‌های لیست آموزشی موسسه ترنم اندیشه روشن به مدیریت سرکار خانم معصومیان از مجریان سازمان صدا و سیما می‌باشد. کلاس آموزش خبرنگاری به مدت 8 ساعت زیر نظر استاد کاوه به صورت گام به گام و جامع تدریس می‌شود. در ادامه می‌توانید با خبرنگاری اشنا شده و در دوره آموزشی خبرنگاری ثبت نام نمایید.

 

خبرنگار کیست؟

خبرنگار کسی است که از منابع خبری موصق استفاده می‌کند تا بتواند گزارشی جامع و کامل از یک اتفاق را تهیه و بخش کند. خبرنگار گزارش‌های بدست آمده را برای چاپ در روزنامه‌ها، مجلات، نشریات، رادیو، تلویزیون  و یا رسانه‌های اینترنتی آماده می‌کند.

 

راه های ورود به این رشته

دانشگاه

در ابتدا باید دانش‌آموزان در رشته علوم انسانی تحصیل کنند ودر کنکور سراسری انسانی شرکت کنند ودر مرحله انتخاب رشته، رشته‌ی ‌ارتباطات و علوم اجتماعی را انتخاب کند. این رشته در مقطع کارشناسی دارای سه گرایش پژوهش در رسانه، روابط عمومی و روزنامه‌نگاری است. که برای ورود به این شغل باید گرایش روزنامه‌نگاری را انتخاب کنید.

مؤسسات و مراکز آموزشی

افراد می‌توانند با گذراندن دوره‌‌های خبرنگاری در مراکز آموزشی، آموزشگاه‌های خصوصی معتبر و یا تحصیل در دانشکده خبر وارد حرفه‌ی خبرنگاری شوند.

برای افرادی که تنها منبع درآمدشان خبرنگاری است این شغل می‌تواند یک کار تمام‌وقت باشد. افراد بسیاری نیز هستند که به صورت پاره‌وقت و شغل دوم به این شاخه روی می‌آورند. برخی نیز خبرنگاری را به‌عنوان یک سرگرمی دنبال می‌کنند و گهگاه مطالب و اخبار و گزارش‌هایی را ارائه می‌دهند که اکثراً این افراد برای روزنامه‌های محلی کار می‌کنند.

وظیفه‌ی یک خبرنگار

بر پایه‌ی اعلامیه‌ی سازمان یونسکو، خبرنگاران باید کوشش کنند تا اخباری که در اختیار عموم می‌گذارند درست، دقیق و معتبر باشد و در درستی اخباری که به دست می‌آورند، پژوهش و اندیشه کنند. خبرنگاران نباید حقیقتی را عمداً تحریف یا خراب کنند و نیز هیچ‌گونه مطلبی را نباید از دید مردم پنهان نگهدارند.

مهارت و توانمندی‌های مورد نیاز برای شغل خبرنگاری

مهارت‌های ذاتی خبرنگاری

 • یک خبرنگار خوب باید بتواند حتی در شرایطی که نتوانسته مطلب و متنی از قبل آماده کرده باشد، اطلاعات خود را فی‌البداهه بیان کند، یعنی داشتن قدرت سخنوری از ویژگی‌های مهم یک خبرنگار است.

 

 • یک خبرنگار باید بتواند بین حس همدلی و احساسات خود توازن ایجاد کند. احساساتی شدن و دور شدن از منطق و عقل می‌تواند روی گزارش‌های او تأثیر منفی بگذارد. در واقع مخاطبین نیازی به دیدن صحنه‌های احساسی خبرنگار ندارند، آنچه آن‌ها می‌خواهند دقت، صحت و جامعیت خبر است.

 

 • یک خبرنگار باید پرانرژی، جستجوگر و فعال  باشد و بتواند با علاقه و انگیزه به دنبال سوژه و اخبار جدید باشد.

 

 • داشتن بیان مناسب با لحن خبری و همچنین انتخاب درست واژگان به یک خبرنگار در جذب مخاطب کمک شایانی می‌کند. تنفس درست، جنس صدا و استفاده درست از صدا و انتخاب لحن مناسب برای بیان، از مهارت‌های خبرنگاران آموزش‌دیده است.

 

 • یک خبرنگار باید حالت بی‌طرفانه‌ای در مقابل همه چیز داشته باشد. داشتن تعصب بی‌جا موجب خشونت و احساسی برخورد کردن با افراد و مسائل شده و اخباری نادرست در اختیار مردم قرار می‌دهد.

مهارت های اکتسابی خبرنگاری

 • یک خبرنگار باید قدرت نوشتاری و نگارش املایی خوبی داشته باشد تا بتواند اخبار و گزارش‌های خود را به صورت درست و تأثیرگذار بیان کند. امروزه خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها و بخش‌های ممتاز خبری به کلمات و واژه‌ها و عبارت‌های خبری بسیار توجه دارند.

 

 • داشتن مهارت ارتباطی در سطح عالی برای یک خبرنگار از ضرورت‌ها است. او باید بتواند در هر مکان و زمان و با هر فردی با هر سن و سالی ارتباط خوب و مناسبی برقرار سازد و بتواند اطلاعات لازم برای گزارش خود را به دست آورد.

 

 • یک خبرنگار باید از مهارت خوب و دقیق گوش دادن برخوردار باشد. او باید به‌وسیله‌ی این مهارت بتواند از سخنان مصاحبه‌شونده، اطلاعات لازم را استخراج کند.

 

 • یک خبرنگار خوب باید پرسشگر خوبی باشد. این بدان معنی است که بتواند سؤالاتی درست، به‌جا و قابل‌فهم بیان کند و جواب‌های لازم را بگیرد.

 

 • داشتن بیان مناسب با لحن خبری و همچنین انتخاب درست واژگان به یک خبرنگار در جذب مخاطب کمک شایانی می‌کند. تنفس درست، جنس صدا و استفاده درست از صدا و انتخاب لحن مناسب برای بیان، از مهارت‌های خبرنگاران آموزش‌دیده است.

 

 • یک خبرنگار باید اهل تحقیق و مطالعه باشد.

 

 

 • یک خبرنگار باید صبر و تحمل بالایی داشته باشد. ممکن است برای تهیه‌ی یک خبر زمان زیادی را منتظر باشد یا سخنان ناخوشایند بشنود، در این حالت باید با صبر و تحمل خود این مشکلات را حل کند.

 

 • یک خبرنگار باید راست‌گو و مورد اعتماد باشد. خبر هر چه که می‌خواهد باشد، مردم و مخاطبین دوست دارند خبر درست، جامع و کامل را بشنود که در آن دروغ یا بزرگ‌نمایی یا پنهان‌کاری وجود نداشته باشد.

 

 • یک خبرنگار باید با رایانه و برنامه‌های لازم حیطه‌ی کاری خود آشنایی داشته باشد؛ مانند ادیت عکس، مونتاژ صدا و تصویر و…

 

ثبت نام در دوره آموزشی خبرنگاری

تمامی این مهارت ها با ثبت‌نام کردن در یک کلاس خوب و با وقت گذاشتن قابل یادگیری است.

برای شرکت در دوره آموزشی خبرنگاری با موسسه تماس بگیرید.

 

لطفا نظرات خود را برای ما قرار دهید.

 

برنامه درسی دوره

هیچ برنامه تحصیلی پیدا نشد !

نقد و بررسی دوره

نا مشخص

امتیاز
 • 5 ستاره0
 • 4 ستاره0
 • 3 ستاره0
 • 2 ستاره0
 • 1 ستاره0

هیچ نقد و بررسی برای این دوره ثبت نشده است.

نشانی

آدرس: تهران، خیابان حضرت ولی عصر(عج)، بالاتر از پارک ساعی، کوچه ساعی دوم، ساختمان سیمای ساعی، طبقه چهارم، واحد ۱۴

در خبرنامه ما عضو شوید

logo-samandehi
تمامی حقوق این سایت محفوظ می‌باشد. طراحی سایت توسط نیاک وب

منوهای نصب در پنل مدیریت