مهارت سخنوری

آموزشگاه ترنم اندیشه روشن با مدیریت سرکار خانم معصومیان از مجریان با سابقه صدا و سیما آموزش مهارت سخنوری و انجام دادن تمرینات و تکنیک‌های سخنوری به شما کمک می‌کند که به مهارت سخنوری برسید.

 

 

سخنوری مهارتی است که هر فردی برای کسب وکار و موفقیت خود باید با آن آشنا باشد. و سخنوری بی‌شک و یقینا در پیشرفت زندگی افراد نقش بسزایی دارد. البته لازم به ذکر است که سخنوری با سخنرانی تفاوت زیادی دارد. سخنرانی سخن گفتن راجب یک موضوع مشخص و خاص است اما سخنوری بسیار گسترده‌تر از یک موضوع است. سخنوری یعنی توانایی سخن گفتن در موقعیت‌های مختلف و در هر زمانی به نحوی که بتوانید منظورتان را راجع به هر موضوعی که مدنظر دارید انتقال دهید.

 

 

7مرحله سخنوری یا یک‌دیگر عبارتند از:

 

 • مرحله اول:گوش دادن موثر

گوش دادن درست، اصل بسیار مهم و کلیدی در سخنوری است. گوش دادن موثر و مفید اهمیت بسزایی دارد. و ما می‌دانیم هرکسی که می‌خواهد مهارت سخنوری را فرا بگیرد باید اول مهارت درست و موثر گوش دادن را یاد بگیرد. چون بخش مهمی از یادگیری ما مربوط به گوش دادن درست و صحیح است. نکته بسیار مهم این است که بعضی افراد در اشتباه هستند و فکر می‌کنند …فردی هستند که یک شنونده سراپا گوش‌اند. و خوب گوش دادن مانند سایر فنون از جمله فن‌بیان یک مهارت آموختنی است.

 

 • مرحله دوم: فکرکردن قبل از حرف زدن

مرحله بسیار مهم سخنوری این است که زمانی که می‌خواهیم درمورد موضوعی یا چیزی اظهار‌نظر کنیم بهتر و منطقی است که اول در موردش خوب فکرکنیم و اطلاعات درآن باره کسب کنیم و به سوالات احتمالی که ممکن است از ما پرسیده شود فکرکنیم! و پاسخ آنان را پیدا کنیم و با آمادگی کامل و اساسی شروع به حرف زدن کنیم.

 

 • مرحله سوم: داشتن ارتباط چشمی

جمله بسیار معروفی است که می‌گوید: شما در زمان حرف زدن پیام‌هایتان جایی می‌رود که نگاه می‌کنید. افراد زیادی هستند که در هنگام صحبت کردن و سخنرانی به جای نگاه کردن به طرف مقابل به زمین یا سقف نگاه می‌کنند. به همین دلیل نمی‌توانند در سخنرانی و سخن‌هایشان قدرتمند و موفق پیش‌روند. برای اینکه در ارتباط چشمی مناسب تمرین کنید پیشنهاد می‌شود به دیوار، عکس یا  روزنامه‌ای از اشخاص مورد علاقه خود بچسبانید …. و زمانی که می‌خواهید تمرین کنید سعی کنید به چشم‌های افراد در عکس نگاه کنید و ارتباط چشمی را برقرار کنید.

 

 • مرحله چهارم: واضح صحبت کردن

برای اینکه واضح صحبت کردن را تمرین کنید سعی کنید حتما کلمات را درست و شمرده شمرده ادا کنید. و در تلفظ تمام کلمات که بر زبان می‌آورید باید دقت کافی را داشته باشید و کلمات را درست و صحیح تلفظ کنید!

 

 • مرحله پنجم: تسلط کافی کلامی

از مهم ترین این موارد تسلط کلامی است. اینکه بدانیم کلمات را در چه زمانی و چه موقعیتی ادا و استفاده کنیم. برای اثر بخشی بیشتر در تسلط کلامی داشتن، جا پرکردن‌هایی مثل..عه، آ، … یا از تکیه کلام‌هایی مثل دومرتبه، بنابراین، در واقع و استفاده کنیم و لازم به ذکر است که از این کلمات به مقدار زیاد نباید استفاده کنید.

 

 • مرحله ششم:حالات چهره

از جمله قدرت سخنوری داشتن حالات چهره درست و مناسب و تاثیرگذار نقش بسزایی دارد. و لازم به ذکر است که قبل از سخنرانی یا جلسه اصلی با خود تمرین کنید و به صورت تمرینی در مقابل آینه سخنرانی خود را انجام دهید تا با حالات خود آشناییت داشته باشید.

 

 • مرحله هفتم:شوخ طبعی

شوخی کردن، مسخره کردن دیگران فرق دارد. منظور شوخ طبعی این نیست که نقش یک کمدین را بازی کنید. بلکه با استفاده از این تکنیک می‌توانید محیطی آرام بسازید. و با طرف مقابل خود مزاح کنید و شوخ طبعی می‌تواند حتی نقش اساسی در سخنرانی عالی محسوب شود.

 

 

مهارت مدیریت استرس

بی تردید یکی از مهم ترین تکنیک‌هایی که هر سخنرانی لازم است آن مجهز باشد مدیریت استرس است. به همین دلیل، معمولا در آموزش فن‌بیان، بخشی از تمرین‌ها و تکنیک‌ها به مدیریت استرس اختلاص پیدا می‌کند. کسانی که ضعف در مدیریت استرس دارند و معمولا فن‌بیان قوی ندارند.

 

 

فن‌بیان و اهمیت کنترل حجم صدا

هرفردی که با شما درباره فن‌بیان و بالابردن قدرت بیان صحبت کند احتمالا در مورد حجم صدا و اهمیت آن در بیان هم صحبت خواهد کرد.

 

 

بخش مهمی از تسلط شما بر فن‌بیان به شیوه تنفس‌های شما مرتبط می‌شود.

یکی از اولیه ترین نشانه‌هایی که طرف مقابل متوجه می‌شود که شما دچار استرس و فشار زیادی هستید و بر خودتان تسلط خاطر ندارید، شیوه نفس کشیدن شما است. استرس و فشار روانی، معمولا عمق نفس‌های شما را کمتر و تعداد آن را افزایش می‌دهد.

 

 

رابطه زبان بدن و فن‌بیان را فراموش نکنید!

تاکید براین نکات به حدی است که گاهی، استفاده از حرکات بدن بسیار افراطی شده و از حالت طبیعی خارج می‌شود. شاید شما هم این تجربه را داشته باشید که در سخنرانی، فردی که صحبت می‌کند از حرکات دست و پای خود باعث می‌شود که بیننده و شنونده از صحبت‌های او خسته شود. زیرا آن قدر زیاد و افراطی و تصنعی است که خاطرات اجرای دکلمه در دوران دبستان را برای شما زنده می‌کند. اهمیت ارتباط چشمی در سخنوری و فن‌بیان بسیار مهم است.

 

 

11 راه ساده برای تقویت فن‌بیان و سخنوری

 • شمرده صحبت کنید.
 • با اعتماد به نفس صحبت کنید.
 • به چیزی که می‌گوید اعتقاد داشته باشید.
 • خودپرستی را کنار بگذارید.
 • با صدایتان با ملایمت رفتار کنید.
 • حواستان به وضع نشستن یا ایستادن‌هایتان باشد.
 • مراقب زیر و بم صدایتان باشید.
 • خودتان را آماده کنید.
 • بدون آمادگی خواندن را شروع کنید.
 • تمرین کنید.
 • آرام باشید.

 

مارس 9, 2021

0 پاسخ به "مهارت سخنوری"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی

آدرس: تهران، خیابان حضرت ولی عصر(عج)، بالاتر از پارک ساعی، کوچه ساعی دوم، ساختمان سیمای ساعی، طبقه چهارم، واحد ۱۴

در خبرنامه ما عضو شوید

logo-samandehi
تمامی حقوق این سایت محفوظ می‌باشد. طراحی سایت توسط نیاک وب

منوهای نصب در پنل مدیریت